0

دسته‌بندی نشده

شهر صنعتي فرصت يا تهديد(بررسي مزايا )

مارس 6, 2015 در 6:53 ق.ظ توسط

شهر صنعتي رشت در سالهاي نه چندان دور(۴۰ يا ۵۰) در منطقه بهدان تاسيس شد . اين مجموعه روز به روز پيشرفت بيشتري از نظر وسعت كرد و مثل بسياري از جاهاي ديگر توسعه را بدون در نظر گرفتن طبيعت انجام داد.

به هر صورت اين دو (صنعت و روستا) در كنار هم قرار گرفته اند و طبيعاتا اثرات مثبت و منفي بسياري روي هم دارند كه به صورت كوتاه به ان اشاره ميشود:

۱- وجود شهر صنعتي باعث شد كه در بسياري از موارد روستا نسبت به ساير روستاها خيلي زودتر  و بهتر به امكانات دست پيدا كند كه مهمترين انها

الف-راه ارتباطي: وجود راه ارتباطي مناسب براي شهر صنعتي الزامي بود و اين باعث شد روستاييان نيز از اين راه بهره مند گردند(البته هنوزم كه هنوزه راه شهرصنعتي تعريفي نداره ولي اين كه مدتها قبل راه ارتباطي ما با شهر اسفالت بود يك مزيت نسبت به روستا هاي ديگر هست)

ب-خط تلفن و انتن تلفن همراه: مدتها قبل كه بسياري از روستاها تلفن نداشتند خطوط تلفن به شهر صنعتي و از انجا به روستا هم امده بود و ديگر مزيت هم هم كد بودن با شهر رشت هست كه در بسياري از موارد تاثير بسزايي دارد. تلفن همراه هم كه هنوزم كه هنوزه در بسياز=ري از روستاها انتن دهي ندارد در اين منطقه از مدتها قبل داراي انتن دهي مطلوب بود.

ج-اينترنت: لزوم استفاده از اينترنت پر سرعت براي شهر صنعتي كاملا مشهود است. و همچنين هم كد بودن با شهر و بستر فيبر نوري  اين امكان را ميدهد كه شركتهاي مختلف با كمترين هزينه(نسبت به روستاهاي ديگر) بتوانند اين منطقه را پوشش دهند – از خيلي وقت پيش دو شركت پارس انلاين و شاتل و همچنين به تازگي مخابرات شهر صنعتي اينترنت پر سرعت اراعه ميدهند . اين در شرايطي هست كه حتي بسياري از شهرهاي استان هم از چنين امكاني بهره مند نيستند . مثلا در همين بخش سنگر فقط يك شركت ان هم با سرعت نسبتا ضعيفتر اينترنت اراعه ميدهد. (در اين مورد پست گذاشته ميشود)                                                  و……

۲-اشتغال: شهر صنعتي علاوه بر ايجاد اشتغال مستقيم براي بسياري از اهالي اشتغال غير مستقيم بسزايي براي روستاييان داشته از جمله  مسافربرهاي خط و اژانس – سوپرماركتها – رستورانها و غذاخوريها و… كه به خدمات اراعه ميكنند. اين مزيت براي روستاييان فراهم هست كه علاوه بر كار كشاورزي(كه درامد فصلي دارد) از منبع ديگيري هم درامد داشته باشند.

۳-محور توجه مسعولان: اين نزديكي روستا و شهر صنعتي در واقع نوعي تقابل صنعت گراها و كشاورز محورهاست كه مسعولان زيادي (حتي براي تبليغات) را به روستا ميكشاند.

۴-از جمله مزايا نسبي ديگر هم ميتوان به امنيت ،خدمات دهي و…  اشاره كرد.

ادامه دارد….(بررسي معايب)

دیدگاهتان را بنویسید